19 Kas

TÜRKİYE OTİZM MECLİSİ 3. DÖNEM 1 .YÜRÜTME KURULU KARARLARI

image_pdfimage_print

17 Kasım 2018 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilen Türkiye Otizm Meclisi Yürütme Kurulu toplantısında, ülkemizdeki otizme ve Otizm Eylem Planı’na yönelik son gelişmeler göz önüne alınarak bir strateji belirlenmiş ve bu strateji paralelinde bir çalışma takvimi oluşturulmuştur.

Söz konusu kararlar ile ilgili ana başlıkları ailelerimizle ve tüm otizm camiası ile paylaşmak isteriz:

• Sekreterya’nın (Anadolu Otizm Vakfı) önerisi ve diğer üyelerin onayıyla sekreterya yardımcılığı görevine ODER Otizm Derneği getirilmiştir.
• Türkiye Otizm Eylem Planı’nın hayata geçirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan Araştırma Komisyonu ile iletişime geçilmesine, komisyon çalışmalarına aktif olarak katılınmasına, rapor sunulmasına, yine Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve iktidar partisi Sosyal İşler Başkanlığı ile de iletişime geçilmesine karar verilmiştir.
• Meclis araştırma komisyonu çalışmaları vesilesiyle otizm eylem planının hayata geçirilmesine yönelik yasal düzenlemelerin (kanun, yönetmelik vb.) yapılmasına yönelik girişimlerimizin artırılmasına karar verilmiştir.
• Otizm Eylem Planı’na yönelik önceki dönem otizm meclisi çalışma gruplarının hazırladığı raporların değişen yönetmelikler de göz önüne alınarak yenilenmesi ve kısa dönem içerisinde hayata geçirilebilecek en ivedi konularla ilgili bir acil eylem planının oluşturulmasına karar verilmiştir.
• Türkiye Otizm Meclisi çalışmaları için yeni bir ofis hazırlanmış, ve hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında görev yapacak bir personel istihdam edilmiştir.
• Türkiye Otizm Meclisi’ne ait önceki dönem belgeleri arşivlenmiş, yeni bir telefon hattı bağlanmıştır. Meclisin web sayfası güncelleme ve revizyon çalışmaları başlamıştır.